Pravdivé odpovědi na ožehavé otázky

Prstýnky z bílého zlata nebo ze stříbra?

Při tomto rozhodování je potřeba zvážit několik hledisek. Jaký je rozdíl mezi stříbrem a bílým zlatem? Hlavní rozdíl je v tvrdosti. Bílé zlato je tvrdší než stříbro, proto vydrží podstatně déle a také se dá vyleštit do většího lesku, vypadá tedy exkluzivněji. Cena za práci je u obou kovů téměř stejná a investice do zlata je investicí návratnou, to nejsou „vyhozené peníze“, ale dobře investované. Moje doporučení tedy zní – zlato je lepší volba.

Jsou lepší ručně dělané snubní prsteny nebo strojové?

Jednou za mnou přišel zákazník s tím, že mu bylo v nejmenované firmě řečeno, že strojové snubní prsteny jsou mnohem kvalitnější než ruční. Což o to, v případě oné firmy to byla jistě pravda, protože kvalita ruční práce závisí na šikovnosti rukou, kvalita strojní práce na úrovni stroje, ale zkusme se na tuto otázku podívat z pohledu faktů. Jsou modely snubních prstenů, které nejdou udělat ručně a jsou modely snubních prstenů, které nejdou udělat strojem. Existuje ovšem jeden zásadní argument pro ruční snubní prsteny a ten je v servisu. Jakmile si totiž pořídíte prstýnky které mají strojem udělanou úpravu (posalux apod), a budete chtít na prstýnku upravit velikost nebo provést nějakou úpravu nebo vyleštit, narazíte na problém. Zlatník Vám řekne, tento prstýnek půjde upravit, ALE bude to vidět – neboli veškeré zásahy na prstýnku nepůjde udělat tak, aby po úpravě vypadal jako nový. Ideální je, když koupíte prstýnek u výrobce, u kterého si pak můžete veškeré úpravy nechat udělat tak, že prsten vypadá jako nový, neboli aby do prstýnku zasahoval ten, kdo ho vyrobil. V případě naší firmy je toto garantováno, navíc veškeré tyto úpravy – zvětšování, zmenšování, leštění, rhodiování, obnovení rytiny apod. pro Vás uděláme s 50% slevou. Jde Vám přece o to, aby Vaše snubní prsteny mohly vypadat jako nové i za 10 nebo za 20let.

Existuje bílé zlato nebo ne?

Není kontroverznější téma, při kterém by zlatníci tolik mlžili, jako právě toto. A odpověď? Existuje. Slitiny zlata používané pro výrobu šperků jsou vždy složeny z ryzího zlata (u 14karátového zlata je to 58,5%) a příměsí, které mají za úkol upravit mechanické vlastnosti (ryzí zlato je velmi měkké) a barvu. Do slitin bílého zlata se nejčastěji přidává stříbro a nikl. Bílé zlato tedy existuje, ale vzhledem k tomu, že není  zářivě bílé, jak by se nám i Vám líbilo(je trochu našedlé, má mírné stopy po žluté), upravuje se povrch nanesením rhodia, velmi drahého tvrdého a zářivě bílého kovu. A tady je kámen úrazu, neboť někteří chytráci raději tvrdí, že bílé zlato neexistuje, nanesou rhodium na žluté zlato a zákazník se po pár měsících nošení prstýnku nestačí divit. Na tento problém ovšem existuje jedna velmi dobrá rada. Jakmile budete kupovat šperk z bílého zlata, nechte si na paragon napsat, že šperk je z „bílého zlata“. Tím jste chráněni pro případ, že by Vám prstýnek začal po půl roce nošení podezřele žloutnout. Prodávat žluté zlato porhodiované totiž není protizákonné. Protizákonné je vydávat žluté zlato za bílé. A tak, když máte na paragonu napsané bílé zlato a ono se po čase ukáže, že se jedná o žluté, máte právní nárok na vrácení peněz, z toho se žádný obchodník už nevykroutí.

Jak předejít zklamání ze vzhledu hotových snubních prstenů?

Je zavedený nešvar mnoha zlatníků, že nashánějí vzorky od různých často renomovaných firem, vzorky jsou perfektně provedené, často náročnými technologickými procesy, jsou poměrně drahé a tak vynalézavost velí, pokusit se zlevnit tyto modely, neboť se líbí. Zlevnění tkví v tom, že se tyto modely pokusí vyrobit sami. Výsledek je pak nemilým překvapením pro objednávajícího, neboť výsledek se podobá vzorku jen velmi vzdáleně. Jak něčemu takovému předejít? Ideální situace je, když Vám snubní prsteny bude dělat ten, kdo zároveň dělal vzorky, ze kterých si vybíráte – tak je tomu v naší prodejně. Garantujeme Vám, že výsledek bude stejný, nebo lepší, než je vzorek, podle kterého vybíráte. Je tedy doporučitelné zeptat se, kdo vzorky vyráběl a kdo bude dělat případné Vaše prstýnky. Jestli se ovšem dozvíte pravdu…

Ocelové snubní prsteny?

Ocelové snubní prsteny zcela jistě nemohu doporučit. Dovolte mi uvést pár praktických důvodů, které Vám jistě prodejci ocelových šperků zamlčí.
Důvod 1. - nejdou upravovat velikosti (což u dlouhodoběji nošených prstenů – což snubní prsteny zcela určitě jsou - je nezanedbatelný problém). 2.- když Vám z něj třeba vypadne kamínek, nejde opravit. Můžete udělat maximálně to, že si ho zpátky zalepíte vteřinovým lepidlem (nebude to vypadat hezky). 3. - ocel je bezcenný kov, je to bižuterie, chvíli se nosí, pak se zahodí. Pro prstýnky na celý život se rozhodně nehodí.

Zirkony nebo brilianty?

Co si máme představit pod pojmem zirkon, který se zasazuje do šperků? Je to oxid zirkoničitý, synteticky vyráběný materiál, ze kterého se vybrušují kameny do šperků. Svými vlastnostmi se nejvíce podobá diamantu. Je to kvalitní šperkový kámen, odolný i při dlouhodobém nošení. Oproti tomu briliant, neboli diamant vybroušený do briliantového brusu je vzácný pravý přírodní drahokam s magickým třpytem. Je tedy na Vás, jestli zvolíte pouhou účelnost, nebo si necháte zlákat k tomu nejlepšímu, co ve šperku můžete mít. Snubní prsteny jsou pro to ideální příležitostí.

Co to je tzv. Swarovski elements?

Dnes velmi populární Swarovského krystaly jsou skleněné komponenty používané ve všech možných odvětvích včetně šperků a to hlavně bižuterii. Zásadní rozdíl mezi Swarovského krystaly a zirkony, které jsou nejpoužívanějšími kameny ve špercích je ten, že to je sklo, tedy mnohem křehčí materiál než zirkon. Kvůli této křehkosti se nedají Swarovského krystaly fasovat jako jiné šperkové kameny, ale musí se lepit a to sebou přináší nemalé komplikace(tyto šperky se pak nesmějí namáčet ve vodě, problémy s vypadáváním, sloupáváním fólií pod sklíčkem apod). Další nevýhodou těchto krystalů oproti zirkonům je mnohem menší odolnost vůči otěru či uštípnutí. Vzhledem k velké popularitě Swarovského krystalů se dnes můžeme setkat s velkou nabídkou stříbrných a dokonce i zlatých šperků s lepenými sklíčky. Takové šperky se pak nedají opravit, letovat, dokonce ani vyčistit – protože se nesmějí namáčet. Lepidlo zcela jistě nepatří do šperků z drahých kovů, životnost takových šperků je…..no udělejte si názor sami. Nemám nic proti Swarovského krystalům, ale patří do bižuterie (a na mobily, ledničky, šaty, boty…)

Co to je „fasování“?

Fasování je zapravování kamene do šperku za studena. Je to proces, při kterém se na kámen uložený v lůžku nahrne trocha kovu a tím se uchytí ve šperku. Jsou různé typy fasování jako např. do hladka, do krapen, do kornu apod. V zásadě však platí, že fasování je profesionální způsob uchycení kamene do šperku BEZ POUŽITÍ LEPIDLA. Šperku pak nevadí namáčení a v případě vypadnutí kamene se dá bez problémů opravit, aniž by bylo cokoli poznat. Jakmile Vám prodávájící řekne, že šperk se nesmí namáčet, můžete mít důvodné podezření, že k zapravení kamenů bylo použito lepidla. Chtěl bych jenom podotknout, že v naší nabídce šperků jsou všechny kameny fasovány, tedy bez lepidla.